Rano jsem se jako obvykle probudila pred Adamem. Na druhe bangkokske letiste 'Don Muaong' jsme vyrazili nejdrive nadzemkou a pote metrem, ale ackoliv bylo jen neco po osme rano, i po kratke prochazce jsme do klimatizovaneho sky trainu dosli uplne splaveni. Thajci byli pro zmenu vyvoneni a vyslechteni do prace, takze jsme si pripadali jako podradna rasa.
Finalni kus na letiste jsme meli prekonat vlakem, ovsem nepodarilo se. Spatne jsme vyresersovali info. Dalo se jet az vlakem za hodinu a jeli bychom dalsi hodinu, takze dorazit jen hodinu pred odletem jsme si netroufli. Nezbyvalo nez si chytit tago. Taxikari nas samozrejme chteli oskubat jak posvinenske husy, nabidky za 400 bathu jsme smahem odmitli, stejne jako nabidky s prirazkou placeni mytneho a nasli slusneho ridice, ktereho jsme donutili zapnout taxametr, takze jsme jeli za polovinu. Po ceste jsem jako obvykle klimbala, hlava mi padala div ne na ridice, takze ten z nas mel, chudak, baterky.
Air Asia nabrala pres pul hodinu zpozdeni, ale let se smrncovnimi letuskami probehl v pohode.
Barma (mela bych psat Myanmar, ale nejde mi to pres pusu, takze zustavam u Barmy) se rozklada na 678,500 kilometrech ctverecnich a ma 61 milionu obyvatel hlasicich se prevazne k budhismu. Plati se barmskymi kyaty. 1000 kyatu je $1. Jeste pred par lety platilo, ze kazdy turista si musel vymenit vysoky obnos, ktery vetsinou nebyl schopen utratit. Neexistovaly tu bankomaty a dolary na vymenu nesmely mit jediny prehyb, jinak by vam je nesmenili. Dnes uz si muzete na letisti i dalsich mistech vybrat z bankomatu.
V Rangunu nas cekalo 32°C. Pocasi mi prislo mnohem priznivejsi nez v Bangkoku. Bylo sice vedro, ale ne vlhke vedro, takze dobra zprava.
Na sraz s Nellou, Vercou a Davem pred domem, kde byla Su Kyi drzena v domacim vezeni, jsme dorazili z letiste taxikem za $7, coz neni moc, ale pozdeji jsme stejne zjistili, ze to byla premrstena cena. Proste nas zmatl spalir taxikaru v suknich a wiki travel.
Od Su Kyi jsme s Adamem vyrazili dale k jezeru 'Inya' do mistniho parciku, protoze tam nebyl ani naznak stinu a jeste se neblizila hodina srazu. V parciku ve stinu se prijemne vysedavalo, ale zaludky scvrkle hladem se hlasily o sva prava, takze jsem zanechala Adama s Jarmilou a Cernou hruzou a vyrazila na lov. Po delsi dobe se mi podarilo objevit barmanskou jidelnu, kde jsem poridila kureci maso s omackou (kterou jsem dostala do pytliku), ryzi, zeleninu a zajimave upravene veprove, ktere vypadalo jako chomac vlasu, ale bylo vyborne. Uprostred hodu nas vsak prekvapily ostrikovace, ktere zacaly palit primo do nas. Voda by tolik nevadila, ale vodu pochybne kvality v nasem jidle jsme riskovat nemohli, takze jsme prchali, jako by za nami horelo.
Chvili na to se ozvali Nella&spol., ze uz hodinu setrvavaji u Su Kyi. Neobdrzeli nasi sms, ze cekame na priznivejsim miste. Vyrazili jsme za nimi. Seznamila jsem se s Vercou a Davem a zdalo se, ze budeme kvalitni team.
Chytili jsme si taxika na autobusove nadrazi kus za Rangunem. Prvni typek s nami o cene odmitl vyjednavat, ale druhy prijal nabidku $6 a to bylo autobusove nadrazi jeste dal nez letiste.
Propletali jsme se hustou dopravou a objizdeli jezero, kolem nejz maji sva sidla vladni cinitele. Tezko uverit tomu, ze jeste pred peti lety tu jezdilo minimum osobnich aut, protoze lide byli tak chudi, ze si je nemohli dovolit.
Na autobusaku jsme se zacali shanet po nocni lince do Kalaw. Teprve ted naplno uderila barmska atmosfera. Barma si jako jedina zeme jihovychodni Asie zachovala tradicni odev - longyi, coz je dlouha sukne, kterou nosi muzi i zeny. Spousta Barmancu a Barmanek si take stale maluje oblicej tanakou. Bezove prirodni barvivo puvodne slouzilo jako ochrana pred sluncem, ale pry ma take blahodarny vliv na kvalitu kuze. Nekteri si potiraji cely oblicej, jini maji par puntiku, pruhu ci jinych nepravidelnych utvaru. Vypadaji, jako by praktikovali voodoo. Cisnici v hospodach a take prodejci ve stancich se privolavaji mlasknutim. To se asi nenaucim. Velke oblibe se tesi plastove zidle vsech velikosti a barev. Nejoblibenejsi jsou vsak male ruzove stolickoveho tvaru.
Autobus prekvapil vybornym servisem. Nafasovali jsme larisy, abychom v preklimatizovanem prostoru nezmrzli a dokonce i kartacek s mini navlhcenou zinkou. Proste luxus. V miste, kde jsme zastavili, byla navic velka barmanska restaurace. Pokrmy vypadaly velice chutne, ale bohuzel jsme nebyli hladovi.
Abychom se na dlouhe ceste nenudili, pustili nam stewardi na rozptyleni asijskou telenovelu. Dave ji trefne nazval barmanskym Divokym andelem, protoze hlavni hrdinka s ruzovymi vlasy rada zpivala v parku.
Ve tme za nami mizela barmska krajina a my poslouchali Adamuv improvizovany simultanni preklad. Welcome in Barma.
No Zebro nechci ti kazit iluze, ale většina letušek v Thajsku jsou chlapi :-)
OdpovědětVymazatAdamův simultánní překlad telenovely bych teda chtěla slyšet :-).
Doktorka
Doktorko, jeden ladyboy tam byl, ale toho nemyslim ;) Zaznam Adamovych tlumocnickych dovednosti bohuzel neexistuje :(
OdpovědětVymazatOmáčka nebo polévka v sáčku? no problem :)
OdpovědětVymazatJisteze jsme to sezrali!
Vymazat