pondělí 19. ledna 2015

Te Rau Aroha Marae

'Marae atea', zkracovano jen na 'marae', je prostor (v maorstine doslova otevreny, vycisteny) pred 'wharenui' - velkym domem. Shodne vsak byva oznacovano cele uzemi, zahrnujici komplex vnejsich i vnitrnich prostor, napriklad 'wharekai' - jidelnu s 'mahau' - verandou, ohracinene kameny, nebo drevenymi sloupy.

Marae se objevuje i v ostatnich polyneskych narodech (Samoa, Tonga, Tahiti, Hawai, ...) a je symbolem kmenove identity a sounalezitosti. Jde to posvatny prostor, kde se konaji schuze, oslavy narozenin, vyroci, obradni hostiny, svatby, korunovace panovniku, ale predevsim slouzi k setkavani celeho spolecenstvi, kde lide mohou debatovat a projednavat nejruznejsi zalezitosti. K nejdulezitejsim obradum patri 'tangihanga' ('tangi') - tradicni pohrebni ritual, ktery obvykle trva tri dny a vrcholi pohrbem tretiho dne. Truchlici prichazeji zpravidla ve dne a mohou uprimne promluvit o neboztikovych chybach i prednostech, ale take vtipkovat, zpivat a projevovat svuj zarmutek. Duse zemreleho je vyzvana, aby se pres 'Te Rerenga Wairua' - Cape Reinga vratila do 'Hawaiki', zeme predku, ktera je chapana i jako podsveti. Po pohrbu nasleduje 'hakari' - hostina a dum mrtveho, pripadne i misto, kde zemrel, jsou ocisteny pomoci 'karakia' - modliteb a zarikavadel. Vdova ci vdovec nasledujici dny a noci nikdy nezustavaji sami.

Kazdy 'iwi' - kmen, 'hapu' - klan, ale pripadne i 'whanau' - rodina ci mala osada maji svoje vlastni marae.

Kamarad Cherie, kapitan ve vysluzbe Allen, nas vzal do marae v Bluffu a zprostredkoval nam tak navstevu mista, kam se bezny turista normalne nedostane. Neslo o 'mihimihi' - mene oficialni uvitaci ritual individualniho charakteru, natoz pak o 'powhiri' - oficialni uvitaci ceremonial, ale i tak jsme si pripadali vyjimecne a slavnostne, ackoliv jsme v marae potkali pouze spravcovou, sekretarku a uklizecku.

'Te Rau Aroa Marae' v Bluffu je nejjiznejsi marae na svete. Navrhl ho predni maorsky umelec Cliff Whiting a vsechny nas nadchlo svym modernim pojetim. Komplikovane vyrezavane maorske symboly byly vyvedeny v pestrych barvach, hlavne zlute a cervene. Allen nebyl vseznalkovsky pruvodce, sice nam vysvetlil, k jakym ucelum prostor slouzi, sdelil par drbu o mistni komunite a ukazal napriklad symbol pro ustrici, ale na nektere z nasich otazek neznal odpovedi. Ve wharekai jsme meli povoleno fotit, ovsem ve 'whare' - hlavni svatyni, kde se clovek musi napriklad i zout, uz ne, coz byla samozrejme skoda. Mistnosti dominovaly drevene sochy zenskych predku (neobvykla vec) umistene v kruhu. Vsechny ctyrprste a kazda s trochu jinymi proprietami, symboly a ucesem.

Moc rada bych se ucastnila nejake oficialni udalosti a ridila se 'kawa' - obradnim protokolem. Musim se proste do Bluffu vyhledove vratit.

Žádné komentáře:

Okomentovat